Dlaczego warto uprawiać jogę?

Badania potwierdzają zalety regularnej aktywności fizycznej jednocześnie na nasz umysł, ciało oraz emocje. Korzyści wynikające z aktywnego trybu życia możemy podzielić na krótkofalowe, których efekty widoczne są już w niedługim czasie po rozpoczęciu ćwiczeń oraz długofalowe, które zdecydowanie zauważymy po dłuższym okresie.

Joga kojarzy Ci się wyłącznie z leżeniem plackiem lub dziwnym wyginaniem ciała na różne sposoby? Jesteś w błędzie! Joga to system ćwiczeń fizycznych wywodzący się z Indii, które wpływają jednocześnie na ciało i umysł. Celem jogi jest osiągnięcie harmonii wewnętrznej i zewnętrznej, dotarcie głęboko do naszego wnętrza, do prawdziwego ja.

Twierdzisz, że nie masz na to czasu?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z matą? Poniżej przedstawiamy kluczowe zalety jogi. Koniecznie zapoznaj się z nimi.

Poprawa kondycji i wydolności organizmu

Siedzący tryb życia to zmora obecnych czasów. Przyczynia się do rozwoju chorób cywilizacyjnych, m.in. miażdżycy, nadciśnienia, czy niewydolności żylnej. Regularna praktyka rozciągającej yin jogi likwiduje powstałe w wyniku siedzącej pracy przykurcze, wpływa na poprawę sprawności i elastyczności mięśni oraz stawów. Podczas ćwiczeń do tkanek dociera więcej tlenu, dzięki czemu przyczyniają się do ogólnej poprawy kondycji oraz wydolności naszego organizmu. Dla osób początkujących polecamy delikatne sesje hatha joga oraz yin joga.

Poprawa zdrowia fizycznego

Regularna aktywność fizyczna zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, a więc obniża poziom cukru we krwi. Również wpływa na zmniejszenie poziomu cholesterolu oraz niebezpiecznych dla naszego organizmu trójglicerydów! Regularne zajęcia jogi redukują poziom kortyzolu we krwi, regulują rytm serca, poprawiają jakość snu, niektórym pomagają pożegnać się z bezsennością.

Dobra informacja dla osób, które jak najdłużej chcą pozostać młode. Według przeprowadzonych badań, regularne treningi pozwalają spowolnić procesy starzenia się organizmu.

Poprawa zdrowia psychicznego

W ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca się na stan i poprawę zdrowia psychicznego. Według UNICEF problemy ze zdrowiem psychicznym nastolatków w Europie są alarmujące, coraz więcej młodych ludzi popełnia samobójstwo. Również ludzie starsi, przebywający na emeryturze, są zagrożeni depresją. Nauka zdalna, zakaz spotkań, brak organizacji imprez masowych, wydarzeń kulturalnych oraz strach o własne zdrowie, dodatkowo negatywnie odbijają się na zdrowiu psychicznym.

Dzięki jodze oraz medytacji wyciszysz umysł, dotrzesz w głąb siebie, poznasz swoje mocne strony i ograniczenia, naładujesz się pozytywną energią.

Nie praktykuję, bo nie mam czasu

Nie musisz spędzać od razu na macie kilku godzin. Na początek wystarczy nawet 10 minut dziennie praktyki jogi, aby zauważyć pierwsze efekty.

Zmiana sposobu życia

Wiele osób wraz ze zmianą cyfr na wadze, podejmuje ważne decyzje życiowe, często jest to zmiana znienawidzonej pracy lub zakończenie toksycznego związku. Schudnięcie jest tylko impulsem do kolejnych zmian.
Dzięki regularnej praktyce jogi wzmocnisz swoje ciało oraz umysł. Wzmocnisz wewnętrzne ja, dzięki czemu osiągniesz harmonię i równowagę. Zmiany w sobie, wpłyną pozytywnie na pozostałe aspekty twojego życia. Zaufaj sobie i swojemu ciału.