Po czym poznać osobę silną psychicznie

Po czym poznać osobę silną psychicznie? Są takie cechy osobowości, które je wyróżniają!

Zła wiadomość jest taka, że nie każdy z nas ma uwarunkowania do bycia odpornym. Lepsza, że tego w dużej mierze można się nauczyć. Zastanawiając się po czym poznać osobę silną psychicznie, trzeba zacząć od cechy najbardziej prozaicznej. Będzie to umiejętność do trzymania nerwów na wodzy, bez względu na okoliczności. Co jeszcze?

Asertywność i odpowiedni dystans

Jedną z najważniejszych ces osób silnych psychicznie jest możliwość utrzymania asertywnej postawy w niemal każdej sytuacji. Może to być prozaiczna prośba koleżanki, czy też odmówienie od babci dokładki na niedzielnym obiedzie. Właśnie ta odwaga w wyrażaniu własnego zdania i trzymanie się go, to cecha osoby silnej psychicznie. Nie znaczy to jednak, że robią to na ślepo. Osoby takie asertywnie bronią swojego zdania, którego są pewni.

Sprawdź też: Z krytyką można sobie poradzić. Te sposoby naprawdę działają!

Po czym poznać osobę silną psychicznie? Ma dystans do otaczającego świata i wydarzeń, jakich staje się częścią każdego dnia. Dlatego też warto wyrobić w sobie swego rodzaju bufor i nie bać się ewentualnych słów krytyki. Zamiast zamykać się w sobie czy też reagować agresywnie, warto zwyczajnie wyciągnąć z całej tej sytuacji odpowiednie wnioski.

Nie bój się okazywać emocje!

Osoba silna psychicznie jest jednocześnie wrażliwą i nie boi się tego publicznie pokazywać. To właśnie wrażliwość jest tu jasnym sygnałem o wysokim stopniu inteligencji emocjonalnej. Jasne komunikowanie o swoich odczuciach, wrażeniach i potrzebach to coś, czego z powodzeniem można się nauczyć. I koniecznie stosować w codziennym życiu bo to zdecydowanie upraszcza dialog z najbliższymi.

Po czym poznać osobę silną psychicznie?

Jednym z najczęstszych objawów u takiej osoby będzie wysokie poczucie własnej wartości i otwartość na zmiany. Osoby takie zupełnie nie boją się zmian wiedząc, że jedynym pewnym aspektem codzienności każdego z nas jest właśnie zmiana. Dodatkowo, takie sytuacje sprawiają, że czują się jak ryba w wodzie i traktują to jak nowe wyzwanie. I chcą mu perfekcyjnie sprostać.

Zobacz też: Rzeczy które zdradzają brak pewności siebie. Unikaj ich!

Kolejnym aspektem jest wysokie poczucie własnej wartości. Próżno szukać u nich zachowań zmierzających do potwierdzenia tego aspektu u innych. Oni po prostu wiedzą ile są warci i nikt nie musi tego udowadniać. Bardzo rzadko również przejmują się tym, co inni mają do powiedzenia na ich temat. Jeżeli już, to wysłuchają, jednak nigdy nie biorą tego do siebie.

Szacunek i duma

Osoby silne psychicznie niezwykle rzadko wykazują się brakiem szacunku. Odnosi się to zarówno do relacji z innymi, jak i do samego siebie. Doskonale wiedzą co im służy a co nie do końca. Zdają sobie sprawę z szkodliwości niektórych czynów, które negatywnie wpływają zarówno na zdrowie jak i na samopoczucie. Nie katują się drakońskimi dietami ani treningami, szanując swoje ciało i jego możliwości. Są też dumne ze swojej przeszłości, nawet jeżeli nie wszystko zawsze poszło po ich myśli. Wysoko rozwinięty poziom samoświadomości sprawia, że mają odwagę otwarcie rozmawiać o swoich problemach i bolączkach, dążąc do ich jak najlepszego rozwiązania.

Jak stać się osobą silną psychicznie?

Przede wszystkim to zasługa pracy nad sobą. Ogromnie pomaga w tym psychoterapia i doświadczony psychoterapeuta. Dzięki spotkaniom, rozmowie i właściwym pytaniom, możesz stawić czoła wszystkim swoim bolączkom i przekuć je na zalety. Sesja z psychologiem pozwala z dystansu spojrzeć na swoje problemy i z większym zapałem tworzyć jeszcze lepszą wersję codziennego, spokojnego życia.