Traktat z Maastricht – fakty i podważenie jego założeń

Unia Europejska miała w swojej historii kilka ważnych momentów i podpisanych traktatów. Jednym z nich jest Traktat z Maastricht, podpisany blisko 30 lat temu. Choć mocno zaktualizował go późniejszy Traktat Lizboński, to jednak dokument ratyfikowany w Holandii wpłynął znacząco na kierunek i rozwój Unii Europejskiej i Państw do niej należących.

Traktat z Maastrich oparł się tak naprawdę o trzy główne filary.

Pierwszym z nich było uściślenie wspólnoty europejskiej państw członkowskich poprzez wprowadzenie obywatelstwa europejskiego. Pozwala ono swobodniej podróżować i osiedlać się we wszystkich Państwach członkowskich. Oczywiście dzisiaj, z racji wszelkich przepisów covidowych, doskonale wiemy, jak wielką fikcją okazuje się ta wspólnota i „swobodna migracja”.

Drugim filarem z Maastricht jest wspólna polityka w dziedzinie stosunków zagranicznych i bezpieczeństwa. Do tego ochrona wspólnych wartości, interesów i niezależności Unii. Pytanie tylko, czy aktualnie Unia nie nadużywa tych przepisów, narzucając często swoje prawa, chcąc być ponad Konstytucją danego kraju?

Trzeci filar to umocnienie spraw związanych z wymiarem sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, aby zagwarantować bezpieczeństwo obywateli Europy. Przykłady najazdów imigrantów z południa w ostatnich latach, zamachy terrorystyczne, ale też chociażby polsko-białoruska sytuacja na granicy chyba dość mocno podważyły również ten filar z Maastricht. Czy czujemy się bezpiecznie we Wspólnej Europie?

Traktat został podpisany w Maastricht przez 12 państw członkowskich 7 lutego 1992 roku. W życie wszedł 1 listopada 1993 roku. Podpisy składały: Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Wielka Brytania i Włochy.

Traktat z Maastricht rozpoczął też kampanię wprowadzania wspólnej waluty Euro, którą zaczęto wdrażać w poszczególnych państwach od 1999 roku. Wytyczono też strategię i warunki dla członków Unii, którzy chcą Euro we własnym państwie.

Podpisany dokument miał też mocniej zintegrować wszystkie kraje członkowskie. Można polemizować, czy faktycznie spełnił swe założenia.

One thought on “Traktat z Maastricht – fakty i podważenie jego założeń

Dodaj komentarz