Plamy starcze – dlaczego powstają i jak je usunąć?

Jeśli na naszych dłoniach pojawiły się brązowe plamy, a na twarzy małe i ciemne przebarwienia, nie musimy się bardzo przejmować. Tak zwane plamy starcze są całkowicie nieszkodliwą i naturalną reakcją skórną. Nic jednak dziwnego, że wiele osób chciałoby się ich pozbyć, bowiem wywołują one naturalny dyskomfort i obniżają pewność siebie. Czym są zatem plamy starcze, dlaczego powstają i jak je usunąć? Podpowiadamy.

Czym są plamy starcze?

Plamy starcze pojawiają się zwykle po 40. roku życia i są naturalną oznaką starzenia się skóry. Mogą dotyczyć osób o każdym typie skóry, jednak najczęściej występują u osób u jasnej karnacji. Są to jasnobrązowe lub czarne przebarwienia naskórka, a ich liczba oraz intensywność wraz z upływem lata wzrasta. Są to jednak plamy barwnikowe, które powstają w wyniku wieloletniej ekspozycji na słońce.

Plamy starcze można rozpoznać po tym, że skóra przebarwia się, ale nie podnosi się, jak chociażby w przypadku plam wątrobowych. Podobnie sprawa wygląda z piegami, dlatego tak łatwo pomylić je z plamami starczymi. Te drugie są jednak bardziej rozległe, a piegi są jednak genetycznie uwarunkowane i zazwyczaj są tam od wczesnych lat dzieciństwa.

Co powoduje powstawanie plam starczych?

Przebarwienia te są spowodowane przede wszystkim długotrwałą ekspozycją na słońce. Ponadto przyczyną ich powstawania mogą być również czynniki hormonalne oraz predyspozycje genetyczne. Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób pojawiają się na naszej skórze, rozróżnia się plamy starcze i plamy posłoneczne. Pierwsze z nich spowodowane są odkładaniem się żółtego barwnika, a w niektórych miejscach odbarwia je.

Z kolei pod wpływem promieniowania słonecznego skóra wytwarza barwnik, który nazywany jest melaniną. Powstaje on tam, aby chronić naskórek przed nadmierną ekspozycją. Wieloletnie wystawianie cery na słońce może w końcu doprowadzić do nadmiernej jej produkcji, w wyniku czego barwnik gromadzi się i objawia w postaci plamy.

Dlaczego plamy starcze pojawiają się na twarzy?

Plamy starcze na twarzy są bardzo powszechne, ponieważ jest to obszar często wystawiony na działanie promieni słonecznych, które są głównym czynnikiem wywołującym powstawanie plam starczych. Plamy posłoneczne pojawiają się, gdy melanina odpowiedzialna za pigmentację skóry jest produkowana w dużych stężeniach – jest to tzw. hiperpigmentacja.

Najlepszym sposobem leczenia plam starczych na twarzy jest ograniczenie do minimum ekspozycji skóry na promieniowanie UV, co oznacza codzienne stosowanie kremu z filtrem SPF, nawet w chłodne, pochmurne dni. Jeśli martwią nas plamy starcze na twarzy, ważne jest, abyśmy poddawali je badaniu u specjalisty w celu wykluczenia wszelkich innych schorzeń.

Plamy starcze na dłoniach – jak im zapobiegać?

Nasze dłonie są tak samo narażone na działanie promieni ultrafioletowych oraz innych czynników, jak nasza twarz. Dłonie są często pomijane przy stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej, co sprawia, że są szczególnie narażone na powstawanie plam starczych. Najczęściej powstają na ich grzbietach i podobnie jak te na twarzy – mogą się powiększać i zlewać ze sobą.

Aby zminimalizować te niechciane plamy, stosujmy krem z filtrem przeciwsłonecznym na grzbietach rąk tak często, jak na twarzy. Dobrze jest wyrobić w sobie nawyk smarowania rąk kremem, który zwalcza takie przebarwienia. Stosujmy również odżywcze balsamy, które w widoczny sposób zmniejszają widoczność zmarszczek. Dzięki temu wyrównamy koloryt skóry, a przebarwienia znikną. Warto stosować go regularnie, a zwłaszcza przed snem.